جزئیات جشنواره بزرگ آزادگان اعلام شد/ 30 مرداد آیین گشایش

 تاریخ : 1394/5/27 1376 بازدید 
جزئیات جشنواره بزرگ آزادگان اعلام شد/ 30 مرداد آیین گشایش

جزئیات جشنواره بزرگ آزادگان اعلام شد: ارسال 725 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه دائمی جشنواره/ افتتاحیه جشنواره 30 مرداد برگزار می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی باغ موزه قصر، نشست خبری مدیر باغ موزه قصر به منظور تشریح ویژه برنامه‌های جشنواره‌های تابستانی این مجموعه، صبح امروز در سالن کنفرانس باغ موزه قصر برگزار شد.  در ایتدای این نشست، حسین هوشیار مدیر باغ موزه ضمن اشاره به این نکته که یکی از اهداف اصلی باغ موزه قصر این است که این مجموعه به پاتوق اهالی فرهنگ و هنر تبدیل شود، و تهمیداتی نیز در این رابطه اندیشیده شده است. هوشیار در ادامه با ذکر دو ویزه برنامه «جشنواره بزرگ آزادگان» و «جشنواره بزرگ طهران در قصر»  این دو برنامه را در جهت رسیدن به این هدف دانست.

هوشیار ضمن اشاره به صبغه و سابقه باغ موزه قصر که مرتبط با فرهنگ ایثار و مقاومت و هم چنین فرهنگ و رسوم سنتی تهران قدیم بوده است، ادامه داد: «متاسفانه هفته آزادگان به مجموعه تبریک‌های ظاهری منحصر شده است و کمتر شاهد اقداماتی عملی برای پاسداشت ازادگان سرافراز هستیم. از همین جهت می‌خواهیم اقدامی عملی و ملموس برای این عزیزان انجام دهیم و با مشاوره و همکاری هنرمندان و مفاخر ارزنده هنرهای تجسمی کشور، نخستین دوره جشنواره سراسری پاسداشت مقام آزادگان والا مقام با عنوان «اجر صبر» در باغ موزه قصر قصر برگزار شده و با همکاری مفاخر هنرهای تجسمی، دبیرخانه دائمی جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان با موضوع آزادگان و فرهنگ مقاومت و ایثار افتتاح و از این پس در محل باغ موزه قصر فعالیت خواهد داشت. از این پس نیز هر ساله جشنواره بزرگ هنرهای تجسمی آزادگان با عنوان «اجر صبر» در مجموعه باغ موزه قصر برگزار خواهد شد.»

هوشیار برگزاری جشنواره و دبیرخانه آزادگان را در جهت تحقق یکی از رسالت‌های باغ موزه قصر دانسته و تصریح کرد:« اساساً برگزاری جشنواره آزادگان و تجمیع آثار این حوزه موجب غنای محتوایی و گنجینه بخشی باغ موزه نیز هست که با این نگاه یکی دیگر از اهداف ما نیز در گنچینه بخشی باغ موزه به تحقق خواهد رسید.»

مدیر باغ موزه قصر ادامه داد: «یکی از بخش‌های جنبی و ویژه ما در جشنواره، پاسداشت یاد و خاطره 175 شهید سرافراز غواص است. البته در مدت اخیر مراسم باشکوه متعددی برای این شهدای والامقام برگزار شده اما هیچ مرکزی به عنوان دبیرخانه دائمی آثار هنری مربوط به این شهدای عزیز تشکیل نشده بود که با همکاری مفاخر هنرهای تجسمی کشور، این اتفاق در باغ موزه قصر به منصه ظهور رسیده است.»

در ادامه، هیوا پاشایی دبیر جشنواره آزادگان نیز ضمن بیان این نکته که از یک ماه و نیم پیش فراخوان دریافت آثار انجام شده، ادامه داد: « تعداد 725 پوستر از سراسر کشور و تمام استانهای کشور دریافت اثر داشته ایم. از میان این آثار نیز 100 پوستر برتر انتخاب شده و در روز افتتاحیه این مراسم که در روز 30 مرداد به مدت یک هفته در سالن فرخی یزدی به نمایش در خواهد آمد.

دبیر جشنواره آزادگان ضمن بیان این نکته که افتتاحیه این مراسم با حضور مسئولان اجتماعی و هنری کشور برگزار شده و تقدیر از نفرات برگزیده نیز در همان مراسم انجام خواهد بود؛ خاطرنشان کرد: «جشنواره در محورهای اسارت، امید و انتظار، مقاومت و پایداری، شکنجه‌ها و سیاهچاله‌های بعثی، امام امت و اسرا، تاثیرپذیری نظامیان بعثی از رزمندگان برگزار می‌شود. در بخش جنبی نیز آثار فاخری در پاسداشت مقام 175 شهید غواص کشورمان طراحی و تهیه شده است.»

دبیر جشنواره آزادگان ادامه داد: « هرچند که جشنواره آزادگان یک اتفاق منحصر به فرد فرهنگی در سطح کشور است، اما این یک جشنواره کاملا مردمی است که تنها با همکاری باغ موزه قصر برگزار می‌شود و هیچ یک از نهادهای دیگر در برگزاری آن حضور به هم نرسانده اند. داوری آثار توسط اساتید برجسته کشور نظیر ابراهیم حقیقی، کوروش پارسا نژاد، حسن شیوا، اونیش امین اللهی انجام می‌شود. ضمن آن که چهار نفر برگزیده این جشنواره علاوه بر دیپلم افتخار و تندیس جشنواره، جوایز نقدی 33 تا 15 میلیون ریالی نیز دریافت خواهند کرد. ضمن آن که قرار است کتابی از آثار برگزیده این جشنواره تهیه و چاپ شود. بعد از برگزاری جشنواره نیز این آمادگی را داریم که آثار برگزیده را در سایر استانهای کشور و سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورهای جهان به نمایش در آوریم.»

در انتهای این بخش از نشست خبری، حسین هوشیار مدیر باغ موزه قصر اظهار داشت:  در همین زمینه مهر ماه سال جاری برگزاری جشن «مادران بخشش» را در دستور کار داریم که با هدف پاسداشت مادرانی است که از حق قصاص خود گذشت کرده اند. و تمام این اتفاقات در این جهت است که اعلام بداریم مکانی که روزی در آن جان‌ها گرفته می‌شد، امروز به مکانی برای جانبخشی تبدیل شده است.

 

http://www.qasr.ir/Portals/0/Images/News/neshast245/neshast24mordad%20(3).JPG


  نظرات