باغ‌موزه قصر بهترین مکان برای نمایشگاه «چارسوی هنر» بود

 تاریخ : 1397/11/23 711 بازدید 
باغ‌موزه قصر بهترین مکان برای نمایشگاه «چارسوی هنر» بود
امسال برای نخستین بار بخشی با نام «چارسوی هنر» برای حضور گالری داران، با مشارکت 24 گالری از تهران و 31 گالری از شهرستان‌ها در جشنواره هنرهای تجسمی فجر اختصاص پیدا کرد.

به گزارش روابط عمومی باغ موزه قصر، در حالیکه این بخش فردا 24 بهمن ماه به کار خود پایان می‌دهد، توانسته رضایت گالری داران، مسئولان و مردم را به دنبال داشته باشد که در این باره لیلی گلستان گفت: از ابتدا هدف این بود که هم یک گردهمایی گالری داران را داشته باشیم و هم بحث اقتصاد هنر را مورد توجه قرار دهید و هم اینکه در مکانی گرد هم بیاییم که عموم مردم به آنجا بیایند. به اعتقاد ما این فرصت مغتنمی برای طبقه متوسط جامعه بود که هم با هنرهای تجسمی آشنا شوند و هم بتوانند خرید کنند. ما این بخش را با نمایش 450 اثر از ۲۷۰ هنرمند آغاز کردیم.

وی ادامه داد: الان که تقریباً به پایان کار این بخش نزدیک می‌شویم باید بگویم که به نظرم جای بسیار خوبی برای برگزاری این بخش انتخاب شد. هم فضای جذابی در اختیار گالری داران قرار گرفت و هم غرفه‌ها فوق العاده بودند و از نظر اجرا هم درجه یک برگزار شد. باغ موزه قصر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک بسیاری به ما کردند و هر چه خواستیم را در اختیارمان گذاشتند.

این گالری دار با سابقه بیان کرد: من ابتدا از نظر اینکه این بخش مورد استقبال قرار بگیرد کمی ناامید بودم و فکر نمی‌کردم به این میزان از آن استقبال شود. شب اول که جای سوزن انداختن نبود و فروش گالری‌ها و از جمله گالری گلستان بسیار خوب بود. ما در شب اول آثاری فروختیم که برای خود من از این جهت جذاب بود که هیچ کدام از خریداران را قبلاً در گالری خودم ندیده بودم. از گالری‌های دیگر هم که سؤال کردم راضی بودند. به نظرم این بخش توانست به موفقیت خوبی دست پیدا کند.

گلستان بیان کرد: مردم عادی بسیاری از این بخش دیدن کردند و درباره کارها با کنجکاوی سؤال می‌پرسیدند و این نشان می‌داد که مخاطب حرفه‌ای هنرهای تجسمی نیستند. امیدوارم با تدام مدیریت‌های هنری که امروز سرکار هستند این روند ادامه پیدا کند و سال آینده نیز بتوانیم این بخش را در جشنواره داشته باشیم .

وی در ادامه درباره این موضوع که آیا این تجربه می‌تواند پیش زمینه‌ای برای برگزاری آرت فر در کشورمان باشد نیز گفت: یکی از مزایای این بخش این بود که ما گالری دارها با هم آشنا شدیم. تا پیش از این هر کس به صورت پراکنده در نقاط مختلف شهر و کشور گالری داشت و فعالیت خود را انجام می‌داد. این موضوع مصادف شد با اینکه بعد از ۲۱ سال تلاش و پیگیری انجمن صنفی‌مان راه اندازی شد. تقارن این دو اتفاق خبرهای خوشی برای هنرهای تجسمی کشور است. فکر می‌کنم این تجربه که گالری داران در کنار هم باشند می‌تواند نشان بدهد آرت فر هم می‌توانیم برگزار کنیم.

مدیر گالری گلستان در پایان درباره اینکه برای سال بعد و بهبود کیفیت برگزاری این بخش چه راهکاری پیشنهاد می‌دهد نیز گفت: ما باید برای دوره‌های بعد کمی در انتخاب‌هایمان و کیفیت کارها سخت گیرتر باشیم. ضمن اینکه باید هنر نو را بیشتر در این نمایشگاه داشته باشیم چرا که در دنیای امروز هنرهای نو مانند پروفورمنس، ویدئوآرت و... بسیار مهم است.

گفتنی است یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با دبیری ابراهیم حقیقی تا پانزدهم اسفند ‌برپاست و بخش «چهارسوی هنر» فردا 24 بهمن در باغ موزه قصر به کار خود پایان می‌دهد.

  نظرات