درباره موزه

 

فتحعلیشاه قاجار درسال1177 ه.ش درسال دوم سلطنت خودفرمان داد تابيرون از تهران قصري برايش بسازند. محل قصر در جايی انتخاب شد که در آن زمان به اراضي خرم آبادمعروف بود. آن محل درآن هنگام در دره ماهور بود،لذا ناگزيرشدند بعضی از قسمت هارا بتراشند وقسمت های ديگررا پرکنند. آن گاه در آن جا يک عمارت بزرگ شامل بيرونی، اندرونی،کلاه فرنگی واستخر بنا کردند.این قصر به تدریج از دوره ناصرالدین شاه باکم توجهی ازرونق اولیه افتاد.ناصرالدین شاه امرکرد که فوج قزاق اردوی سالیانه خودرا در این محوطه برپا سازد که این شروع کاربری نظامی این منطقه بود. دردوره مظفرالدین شاه باغ قصرقجر به دست اداره ژاندارمری افتاد، باغ به تدریج کاربری خودرااز دست دادو قصر نیزمتروکه و به ویرانه تبدیل شد. بخش های زیادی از قصرقاجار در سال1284 ه.ش براثر بارش شديد باران و وقوع سيل، تخریب شد.با این حال بقایای ساختمان قصرقاجار تا 1337 هجری شمسی باقی بود .
 

حدود یکصد و سی سال بعد از ساخته شدن قصر قاجار  شالوده های اولین زندان نوین ایران بر پای ویرانه های قصر و زمین های پایین دست آن بنا نهاده شد.

  تا از آبان ماه سال 1308 هجری  شمسی  نام "زندان قصر" را به خود گیرد.

 با پیروزی انقلاب اسلامی و دستاورد های درخشان جمهوری اسلامی ایران، بر اساس برنامه های توسعه فرهنگی شهر تهران در زمان مدیریت جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف، شهردار محترم تهران، در آبان ماه 1391 به نام "باغ موزه قصر" گشوده شد تا روایتگر بخشی از تاریخ و فرهنگ دو سده گذشته این سرزمین باشد.

 

دکتر محمد باقر قالیباف در مراسم افتتاح باغ موزه قصر در جمع خبرنگاران گفت: یکی از برنامه‌ها و رویکردهای اصلی شهرداری تهران در حوزه فرهنگی و اجتماعی تبدیل مراکزی مانند پادگان‌ها و زندان‌های قدیمی به مراکز فرهنگی، آموزشی و تربیتی است که در این راستا به طور مثال بوستان ولایت در محل پادگان قلعه احداث شد و در اختیار شهر و شهروندان قرار گرفت.وی افزود: همچنین یک اتفاق فرهنگی مهم دیگر این بود که شهرداری تهران موفق شد مجموعه زندان قصر را خریداری کند و در برنامه‌ای ۴ ساله این مکان به باغ موزه قصر تبدیل شد. به این ترتیب زندان قصر به محلی آموزشی، فرهنگی و تفرجگاهی تبدیل شده که گوشه گوشه آن می‌تواند برای همگان درس عبرت و آموزش باشد و نشان دهد که در گذشته چه کسانی سختی و رنج کشیدند تا امروز ما بتوانیم استقلال و آزادی خود را حفظ کنیم.

شهردار تهران تاکید کرد: اگر به حوزه سینما و تئاتر به عنوان بخشی از مسائل کالبدی شهرمان توجه می‌کنیم، به نیازهای شهر تهران در دیگر حوزه‌ها همچون مساجد، کتابخانه‌ها، تفرجگاه‌ها و ورزشگاه‌ها نیز توجه می‌شود.


دکترمحمد باقر قالیباف با تاکید بر اینکه باید قدر انقلاب اسلامی را بدانیم، گفت: اگر منصفانه نگاه کنیم، همه زندگی خود را مدیون کسانی که مجاهدت کرده‌اند و زندانی شده‌اند یا شهید و اسیر بوده‌اند، هستیم و این افراد امانت بزرگ الهی را به دست ما داده‌اند که باید قدر آن را بدانیم.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: مهم‌ترین وجه تمایز انقلاب اسلامی با سایر مکاتب این است که اگر تبلور اقدامات فرهنگی خود را در تمام شئون زندگی شهروندان ببینیم، کارمان را به درستی انجام داده‌ایم و در غیر این صورت به درستی از عهده وظیفه خود برنیامده‌ایم.

وی تاکید کرد: باید اخلاق و قانون در میان همه آحاد جامعه ببینیم و این مهم‌ترین تفاوت نظام ما با دیگر کشورهاست.

شهردار تهران با ابراز امیدواری نسبت به اینکه شهرداری تهران بتواند مراکزی مانند این باغ موزه را بیش از پیش در پایتخت احداث کند، افزود: مدعوین مراسم افتتاحیه باغ موزه قصر، چه کسانی که مانند دکتر شیبانی عضو شورای شهر در این قصر زمانی زندانی بودند و چه نمایندگان مجلس و اعضای قوه قضاییه، همه به نوعی در شکل‌گیری باغ موزه قصر نقش داشتند و ما از همه آنها سپاسگزاریم.

 دکتر قالیباف با اشاره به اینکه شهید نواب صفوی در محل باغ موزه قصر به شهادت رسید، اظهار کرد: این شهید کسی بود که می‌گفت برای ایجاد یک نظام اسلامی تلاش می‌کند تا در آن نظام رفته‌گر باشد؛ امروز با تلاش همه از خود گذشتگان، نظام اسلامی شکل گرفته و دراختیار ماست. ما نیز باید تلاش کنیم تا مشکلات پیش‌رو را حل و فصل کنیم و معنویت، اخلاق، برادری، گذشت و اخلاص را در جامعه تسری دهیم.

شهردار تهران همچنین خاطرنشان کرد: حدود دو سال قبل بازدیدی از زندان اوین داشتم و به عنوان شهردار تهران اعلام کردم که آماده هستیم این مجموعه را با پرداخت هزینه‌های آن تحویل بگیریم و اگر بناست مکان دیگری توسط شهرداری ساخته شود، آمادگی ساخت آن را داریم تا در نهایت زندان اوین هم به یک مرکز تفریحی تربیتی بزرگ برای اهالی پایتخت تبدیل شود.